آشنایی با علائم و علل خس خس سینه بچه ها

به گزارش وبلاگ دانشجو، خس خس سینه بچه ها نشانگر وجود یک مشکل تنفسی در بدن آن ها است؛ این شرایط می تواند برای هر مادری نگران کننده باشد. در واقع، تنفس یک عملکرد اساسی در بدن همه انسان ها است که هر عارضه ای در آن می تواند تأثیر آنی بر فرایند رشد نوزادان داشته باشد.

آشنایی با علائم و علل خس خس سینه بچه ها

خس خس سینه نوزادان چیست؟

خس خس کردن سینه نوزاد یعنی شنیده شدن صدای سوت در هنگام نفس کشیدن او. این بیماری غالباً دارای صدای بلندی است که شبیه صدای وزش باد در داخل تونل یا صدای یک اسباب بازی می باشد.

خس خس کردن سینه کودک نشان دهنده باریک شدن راه های هوایی بدن او است که هوا را فشرده نموده؛ در نتیجه صدای خس خس را ایجاد می نماید. در نهایت، ضروری است بدانید که شدت خس خس سینه نوزادان و دفعات آن، با توجه به علل مختلف بروز این مشکل، متفاوت می باشد.1

انواع خس خس سینه نوزاد

خس خس سینه نوزاد هنگام نفس کشیدن لزوماً به معنای ابتلا به یک بیماری جدی نیست. خس خس سینه نوزادان به دو دسته اصلی زیر تقسیم بندی می گردد:
خس خس موقتی
خس خس موقتی نتیجه وجود اختلالی التهابی است و پس از درمان بیماری و بهبود نوزاد قطع می گردد.
خس خس دائمی
اگر کودک دچار آلرژی یا بیماری های با عامل ارثی باشد، مدتی طولانی صدای خس خس مداوم از سینه اش شنیده می گردد.3

علل خس خس سینه نوزاد

آلرژی نوزاد
قرار گرفتن نوزاد در معرض عامل های حساسیت زا مانند گرد و غبار، شوره سر حیوانات، کپک و گرده گیاهان باعث متورم شدن مجراهای تنفسی نوزاد می گردد و غالباً به دشواری های تنفسی می انجامد.
برونشیت
برونشیت نوعی عفونت قفسه سینه است که جریان اکسیژن را مسدود می نماید و باعث خس خس سینه نوزاد می گردد. برونشیت دارای دو نوع ویروسی و اوبلیترناس است که نوع ویروسی آن در میان نوزادان شیوع بالاتری دارد و علائمی شبیه آسم دارد.

برونشیت خفیف خود به خود برطرف می گردد، حال آن که نوزاد مبتلا به برونشیت شدید باید در بیمارستان بستری گردد. متورم شدن مجراهای عبور هوا باعث بروز مسائل تنفسی می گردد. تنفس سریع، سرفه و تب از دیگر علائم این نوع عفونت به شمار می آید.

عامل های کالبد شناختی
عامل های کالبدشناختی مرتبط با ریه و دیواره قفسه سینه، مانند ضعیف بودن غضروف نای یا حنجره، نوزاد را مستعد خس خس سینه می نماید. عامل اصلی خس خس سینه پس از معاینه دقیق و انجام آزمایش های تشخیصی تعیین می گردد و پزشک داروی مناسب را برای درمان خس خس سینه نوزاد تجویز می نماید.
حساسیت غذایی
آلرژی غذایی در بیشتر موارد منجر به خس خس سینه نوزاد می گردد. آلرژی به شیر یکی از شایع ترین حساسیت های دوران نوزادی است.
ذات الریه (پنومونی)
تماس نوزاد با میکروارگانیسم های مختلف منجر به عفونت ریه می گردد. تب، سرفه، تب و لرز، احتقان، مسائل تنفسی،بی اشتهایی و درد از دیگر علائم سینه پهلو یا ذات الریه به شمار می رود.
کروپ (خروسک)
التهاب حنجره (تارهای صوتی) سرفه های شدید و مکرری را ایجاد می نماید.2

علائم

صدای خس خس سینه

تنفس سریع

سرفه

تب بالای 38 درجه سانتیگراد

خس خس سینه علامت یک فوریت پزشکی

اگر خس خس سینه نوزاد همراه با فرورفتگی قفسه سینه، تب بالا، ورم کردن صورت، کهیر یا واکنش نشان ندادن نوزاد باشد، نوزاد باید در اولین فرصت به نزد متخصص اطفال یا بخش اورژانس برده گردد. چون این علائم گاهی نشان دهنده عفونت شدید یا واکنش آلرژیک است که احتیاج به مداخله درمانی فوری دارد.3

چگونه بفهمیم که کودک دچار خس خس کردن سینه شده است؟

علامت اصلی خس خس کردن سینه نوزادان، صدایی است که در هر بار نفس کودک شنیده می گردد. با این حال، اگر این صدا در بدن فرزند شما به سختی قابل شنیدن است یا می خواهید مطمئن شوید که کودک شما دچار خس خس سینه شده است، در پی علائم خاصی در بدن او باشید که شایع ترین این موارد به توضیح زیر می باشند:

شکم کودک سریع تر از حد طبیعی حرکت می نماید. جالب است بدانید که در چنین شرایطی، شما می توانید انبساط و انقباض سریع قفسه سینه فرزند خود را مشاهده کنید.

سفت شدن عضلات گردن در هنگام تنفس نشانگر خس خس کردن سینه نوزادان است.

سوراخ بینی این نوزادان مرتباً باز و بسته می گردد.

پوست بدن و صورت نوزاد بیمار قرمز یا آبی می گردد؛ در نظر داشته باشید که این علامت می تواند ناشی از وجود اکسیژن ناکافی در خون فرزند شما باشد.1

درمان خس خس سینه نوزاد

اگر خس خس ناشی از برونشیت، آسم یا عامل های ژنتیکی باشد، باید به سرعت برای درمان آن اقدام گردد. پزشک آنتی بیوتیک، داروهای ضدالتهاب و اسپری تنفسی بینی را برای آرام شدن سریع نوزاد تجویز می نماید.

چنانچه خس خس سینه نوزاد بدون سابقه باشد، متخصص اطفال در ابتدا کوشش می نماید تا علائم در خانه درمان گردد. اگر درمان خانگی موثر نبود، دارو تجویز می گردد.2

درمان های خانگی خس خس سینه نوزادان

استنشاق بخار
استنشاق بخار برای درمان خس خس سینه نوزاد معجزه می نماید. فرزندتان را به حمام بخار ببرید یا با پر کردن وان یا لگن بزرگ از آب داغ و بستن در یا پنجره های حمام کاری کنید تا حمام پر از بخار گردد.

نوزاد را چند دقیقه در حمام بخار نگه دارید. گرمای آب داغ خس خس سینه را کاهش می دهد و کودک پس از باز شدن مجراهای تنفسی راحت تر نفس می کشد.

دستگاه بخور
دستگاه بخور هوا را مرطوب می نماید. مرطوب کردن هوا گرفتگی های عامل خس خس سینه را از بین می برد.
سرنگ حباب دار
اگر گرفتگی مجاری تنفسی برطرف نشد، می توانید مقداری از مخاط را با سرنگ حباب دار از مجاری تنفسی فوقانی خارج کنید. به خاطر داشته باشید که راه های عبور هوا و مجاری بینی نوزاد به ریه هنوز کاملاً شکل نگرفته است، بنابراین مراقب باشید. با احتیاط از سرنگ بهره ببرید و حتماً سرنگ را قبل از استفاده ضدعفونی کنید.
آب رسانی
مایعات آب مورد احتیاج بدن نوزاد را تامین می نماید و میکروب ها و عفونت عامل خس خس را از بین می برد. مایعاتی مانند آب، شیر گاو و شیر سینه مادر مخاط ترشح شده را رقیق می نماید. به این ترتیب نوزاد بهتر می تواند نفس بکشد. بنابراین مایعات بیشتری چون آب گرم تصفیه شده به فرزندتان بدهید.
اسپری
اسپری تنفسی در صورت خس خس مداوم سینه نوزاد به کار برده می گردد. اسپری عضله های اطراف مجاری تنفسی مسدود شده را شل می نماید. این نوع تسکین دهنده ها به علت ایمنی بالا و در پی نداشتن عوارض جانبی بسیار بهتر از آنتی بیوتیک هستند. اسپری تسکین دهنده فوری نوزاد را به سرعت آرام می نماید و یاری می نماید تا راحت تر نفس بکشد.
دارو
داروهای سرماخوردگی یا سرفه زیادی وجود ندارند که مصرف آنها برای نوزادان ایمن و بدون خطر باشد. مصرف استامینوفن یا دیگر اقلام دارویی تب بر مخصوص نوزادان یاریی به برطرف سرفه یا خس خس نمی نماید.

سعی نکنید با عسل دادن به نوزاد زیر یک سال گلویش را نرم و صاف کنید تا خس خس برطرف گردد. عسل دادن نه تنها مفید نیست، بلکه احتمال بروز بوتولیسم (بیماری فلج نماینده نادر) را نیز در پی دارد. اگر فکر می کنید فرزندتان احتیاج به درمان دارد، برترین کار مراجعه به متخصص اطفال است.

بالا نگه داشتن سر نوزاد
صاف و ایستاده خواباندن نوزاد، گرفتگی را تا حد زیادی از بین می برد و در نتیجه خس خس کاهش می یابد. بالش بلندی را زیر تشک نوزاد بگذارید تا حین خوابیدن نیز سرش بالاتر از بقیه بدن قرار بگیرد.2

چگونه می توان از خس خس کردن سینه نوزادان جلوگیری کرد؟

در حالی که شما نمی توانید از بروز بیماری های ارثی - ژنتیکی در بدن فرزند خود جلوگیری کنید، اما می توانید خطر ابتلا به خس خس سینه را به حداقل برسانید. بعضی از رایج ترین اقدامات جهت پیشگیری از خس خس کردن سینه نوزادان به توضیح زیر می باشند:
کودک را از عوامل بیماری زا محافظت کنید
محیط اطراف کودک خود را تمیز نگه دارید. احتیاط را رعایت کنید و کودک را از افراد مبتلا به انواع عفونت ها دور نگه دارید. والدین مبتلا به عفونت نیز در هنگام بغل کردن فرزند خود باید ماسک داشته باشند.
داروهای فرزند خود را به موقع مصرف کنید
به نوزادان مبتلا به آسم باید به موقع دارو داده گردد. برای جلوگیری از خس خس کردن سینه این نوزادان و بروز سایر عوارض، داروهای بیمار را همیشه به موقع بهره ببرید.
احتمال خطر خفگی را از بین ببرید
ضروری است بدانید که نوزادان با برداشتن اشیا اطراف و گذاشتن آن ها در دهان خود، چیزهای اطراف را کشف می نمایند. این امر، همیشه آن ها را در معرض خطر خفگی بالقوه قرار می دهد.

برای جلوگیری از این امر، خانه خود را از وسایلی که می تواند خطر خفگی برای کودک ایجاد کند، تمیز نمایید. بعلاوه، انگور، کشمش، دانه های آجیل و سایر مواد غذایی را که می توانند به راحتی در گلوی نوزادان گیر نمایند، از دسترس فرزند خود دور کنید.

نسبت به علائم اولیه خس خس کردن سینه فرزند خود حساس باشید
ممکن است کودک شما علائم اولیه خس خس کردن سینه مانند تنفس سریع را از خود نشان دهد؛ مراقب این علائم باشید! تشخیص سریع امکان درمان به موقع را فراهم می نماید که از بروز عوارض بعدی در بدن نوزادان نیز جلوگیری خواهد نمود.

در نهایت، یادتان باشد که خس خس سینه نوزادان به علت سرماخوردگی و سایر عفونت های تنفسی که به مرور زمان بهبود می یابد، بسیار متداول است؛ اما اگر خس خس کردن سینه نوزادی غیر معمول و شدید باشد، شما باید در اسرع وقت با پزشک متخصص اطفال در خصوص شرایط بدن او مشورت کنید. در غیر این صورت، مراقبت در خانه و رعایت اقدامات مناسب می تواند خس خس کردن سینه فرزند شما را از بین ببرد.1

پینوشتها

1.www.mamanam.com

2.www.saednews.com

3.www.medicalonline.ir

منبع: راسخون

به "آشنایی با علائم و علل خس خس سینه بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با علائم و علل خس خس سینه بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید