مسواک ها چگونه ضد عفونی می شوند

به گزارش وبلاگ دانشجو، تهران (پانا) - شما احتمالاً هر روز از مسواک خود برای پاک کردن پلاک و باکتری های سطح دندان ها و زبان خود استفاده می کنید.

مسواک ها چگونه ضد عفونی می شوند

در حالی که دهان شما پس از مسواک زدن کاملا تمیز شده است ، مسواک شما اکنون میکروب ها و مانده های دهان و دندان را حمل می نماید.

مسواک شما نیز احتمالاً در دستشویی نگهداری می گردد ، جایی که باکتری ها می توانند در هوا بمانند.

این مقاله روشهایی را برای ضد عفونی کردن مسواک خود برای اطمینان از تمیز بودن و استفاده از آن در هر بار ارائه می دهد.

نحوه تمیز کردن مسواک

روش های مختلفی برای ضد عفونی کردن مسواک شما وجود دارد. برخی از آنها موثرتر از دیگران هستند.

قبل و بعد از هر استفاده آب داغ روی آن بکشید

ابتدایی ترین روش بهداشتی سازی مسواک شما شستشوی با آب گرم و بعد از هر استفاده است.

با این کار از شر باکتری هایی که ممکن است در فاصله چند ساعت پس از مسواک زدن روی مسواک جمع شده اند خلاص می شوید. بعلاوه باکتری های جدیدی را که ممکن است پس از هر بار استفاده جمع شوند را از بین می برد.

برای بیشتر افراد ، آب گرم و تمیز کافی است تا مسواک استفاده شده ضد عفونی گردد.

قبل از استفاده از خمیر دندان ، آب گرم را به آرامی بر روی سر مسواک خود بریزید. آب باید آنقدر گرم باشد که بخار فراوری کند.

بعد از اینکه دهان و دندان خود را کاملا مسواک زدید ، برس مسواک خود را با آب گرم بیشتری بشویید.

آن را در دهانشویه ضد باکتری خیس کنید

اگر شستشوی آب گرم برای آرامش خاطر شما کافی نیست ، می توانید مسواک خود را در دهان شویه ضد باکتری خیس کنید.

به خاطر داشته باشید که انجام این کار ممکن است مسواک شما را سریعتر فرسوده کند ، زیرا این دهان شویه ها معمولاً حاوی مواد خشن هستند که باعث از بین رفتن موهای بحش برس مانند مسواک می شوند.

این روش به شما اجازه می دهد مسواک خود را در یک فنجان کوچک دهان شویه بعد از هر بار مسواک زدن و سر به سمت پایین قرار دهید.

آیا باید مسواک را بجوشانید؟

برای تمیز کردن مسواک لازم نیست مسواک خود را در آب جوش برای زمان زیادی قرار دهید و از آن بهره ببرید و در نظر داشته باشید دسته پلاستیکی بیشتر مسواک ها ممکن است در آب جوش آغاز به ذوب شدن نمایند.

اگر هنوز می خواهید از آب جوش بهره ببرید ، آب را در کتری بر روی اجاق گاز خود گرم کنید. به محض جوش آمدن ، حرارت را خاموش نموده و مسواک خود را به مدت 30 ثانیه در آن فرو کنید و سپس خارج نمایید .

پاک نماینده دندان مصنوعی

علاوه بر آب داغ و دهانشویه ، می توانید از محلول پاک نماینده پروتز برای ضدعفونی مسواک خود بهره ببرید.

پاک نماینده دندان مصنوعی از مواد ضد میکروبی تشکیل شده است که باکتری ها و پلاکهایی را که در دهان شما رشد می نمایند هدف قرار می دهد.

از پاک نماینده های مصنوعی که قبلاً روی دندانهای مصنوعی خود استفاده نموده اید استفاده نکنید.

نیمی از قرص پاک نماینده را در یک فنجان آب حل کنید و مسواک خود را به مدت 90 ثانیه در آن فرو ببرید تا برس شما تمیزتر گردد.

نحوه تمیز کردن سر مسواک برقی

در بیشتر موارد ، شما می توانید سر مسواک برقی را به همان روشی که برای سایر مسواک ها استفاده گشت ، ضدعفونی نمایید.

قبل از قرار دادن هر چیزی به جز خمیر دندان و آب گرم روی مسواک ، مطمئن شوید که سر مسواک را از پایه برق جدا کنید.

اگر مسواک برقی شما به نوعی از پایه جدا نمی گردد ، فقط از آب گرم یا خیساندن با دهانشویه سریع بهره ببرید و آن را در یک مکان تمیز و خشک نگهداری کنید.

نحوه تمیز نگه داشتن مسواک

هنگامی که مسواک شما ضد عفونی شد ، می توانید برای تمیز نگه داشتن آن اقدام کنید.

نگهداری صحیح مسواک احتمالاً به اندازه تمیز کردن آن پس از استفاده مهم است. آن را در محلول پراکسید هیدروژن که روزانه تعویض می کنید ، نگهداری کنید .

مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که نگه داشتن مسواک در یک فنجان کوچک پراکسید هیدروژن یک روش مالی برای به حداقل رساندن رشد باکتری است.

از نگهداری مسواک ها در کنار هم خودداری کنید

انداختن چندین مسواک با هم در یک فنجان می تواند باعث ایجاد آلودگی متقاطع باکتریایی در بین برس مسواک ها گردد.

اگر در خانه شما چند نفر هستند ، هر مسواک را چند سانتی متر از یکدیگر جدا کنید.

آن را تا حد امکان از توالت دور نگه دارید .

هنگامی که توالت را شستشو می دهید ، مواد مدفوع در هوا افزایش می یابد و پراکنده می گردد. این فرآیند باکتری های مضر را در تمام سطوح حمام ، از جمله مسواک شما پخش می نماید.

با نگهداری مسواک در یک ظرف با درب بسته می توانید از آلودگی این باکتری ها جلوگیری کنید. یا ممکن است مسواک خود را تا حد ممکن از توالت دور نگه دارید.

روکش ها و نگهدارنده مسواک را تمیز کنید

باکتری های مسواک شما می توانند به روکش مسواک و ظروف نگهداری مسواک ، برسند.

برای جلوگیری از انتقال باکتری های مضر ، اطمینان حاصل کنید که هر 2 هفته روکش و ظروف مسواک را تمیز کنید.

پوشاندن مسواک ضروری نیست ، اما اگر تصمیم دارید حتما بگذارید از قبل خشک گردد. پوشاندن و نگهداری یک مسواک مرطوب می تواند منجر به رشد بیشتر باکتری ها در برس مسواک گردد.

چه موقع مسواک خود را تعویض کنید

برخی اوقات برترین راه برای اطمینان از استفاده از مسواک تمیز ، جایگزینی آن است. به عنوان یک قاعده کلی ، باید هر 3 تا 4 ماه یکبار مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید.

در هر یک از شرایط زیر باید مسواک خود را دور بریزید:

برس مسواک فرسوده است. اگر به نظر می رسد موها خم شده و یا فرسوده شده اند ، مسواک شما نمی تواند دندان های شما را به همان اندازه موثر تمیز کند.

شخصی در خانه شما بیمار است. اگر شما یا هر کس از خانواده خود به بیماری مسری مانند آنفولانزا مبتلا شده باشد ، ادامه استفاده از مسواک می تواند باعث توسعه عفونت و بیماری گردد.

شما مسواک خود را به اشتراک گذاشته اید. اگر شخص دیگری از مسواک شما استفاده نموده باشد ، به هیچ وجه نمی توانید آن را کاملا ضد عفونی کنید. فلور دهان هر شخص منحصر به فرد است و شما نباید دهان خود را با باکتری های شخص دیگر مالش دهید.

جمع بندی

مسواک شما می تواند از باکتری های دهان شما جلوگیری کند. اگر مسواک شما به درستی ضد عفونی نشده باشد ، می تواند چند برابر گردد. بدون ضد عفونی مناسب ، شما سعی دارید دهان خود را با یک مسواک کثیف تمیز کنید.

تمیز کردن مسواک خود با آب داغ بین موارد ذکر شده احتمالاً کافی است که بیشتر مردم احساس نمایند مسواک آنها به اندازه کافی ضد عفونی شده است.

اگر می خواهید این کار را یک گام جلوتر ببرید، روش های ساده خیساندن با دهان شویه ، پراکسید هیدروژن یا پاک نماینده دندان مصنوعی باعث تمیز شدن مسواک شما می گردد.

در نظر داشته باشید مراقبت و نگهداری مسواک مناسب و بعلاوه جایگزینی مرتب مسواک برای سلامتی دهان و دندان لازم است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مسواک ها چگونه ضد عفونی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسواک ها چگونه ضد عفونی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید