نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل های مختلف

به گزارش وبلاگ دانشجو، سفر با خانواده، به ویژه اگر اعضایی از نسل های مختلف با هم راهی سفر شوند، تجربه ای فرق دارد. این تجربه متفاوت را در صورتی می توان به تجربه ای لذت بخش هم تبدیل کرد که شرایط و علایق همه نسل ها در آن گنجانده گردد.

نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل های مختلف

همین که به تعطیلات نزدیک می شوید، یکی از افراد خانواده ناگهان پیشنهاد می دهد که برای عید از خانه خارج بشوید و چند روزی به سفر بروید. یعنی، باید کل خانواده را بردارید و به یک ساحل یا کوه بروید و خاطراتی رقم بزنید که یک عمر برای تان باقی بماند. دل انگیز بودن یا تلخ و ناراحت نماینده بودن این خاطرات به عوامل زیادی بستگی دارد. اما آنچه که بیشتر از هر مورد دیگر کنترل پذیر است، آن است که چقدر بتوانید مسافرت را به خوبی برنامه ریزی کنید.

سفری خانوادگی که با چند نسل مختلف از افراد خانواده انجام می گردد سفری کاملا متفاوت از برنامه ریزی فقط برای خودتان یا خانواده خودتان است. باید علایق، گروه های سنی و حتی فرهنگ های مختلف را در نظر بگیرد و حتما به تدارک برنامه ها برای گروه زیادی از افراد هم فکر کنید. در هنگام برنامه ریزی برای سفری به این بزرگی باید به همه چیز توجه کرد. در ادامه، نکاتی که باید برای داشتن سفر خانوادگی پیروز به این سبک در نظر گرفت، آمده است.

انتخاب مقصدی با مسیری سهل الوصول و البته ارزان

شعار سفرهایی به سبک فوق، شعار هر چه ساده تر، بهتر است و اجرای آن با انتخاب محل اقامت آغاز می گردد. خیلی وسوسه انگیز به نظر می رسد که با کل خانواده به تکه کوچکی از بهشتی پرواز کنید که در آخرین سفر انفرادی دریایی خودتان به کارائیب، در شرقی ترین نقطه آن پیدا کردید. اما تدارک چنین برنامه ای عین کابوس است. شک نکنید که هزینه پرواز به مقصدهای دور از دسترس هزینه ای هنگفت است. این گونه سفرها به خاطر مستقیم نبودن پروازها و تاخیرهای طولانی میان پروازهای اتصالی از آنچه به نظر می رسد، پیچیده تر هم می شوند. آن عده ای که با بچه ها کم سن وسال مسافرت می نمایند، باید انتظار کشیدن و سرگردانی در فرودگاه های متعدد را به مثابه یک ماموریت غیرممکن تلقی نمایند. به جای آن مقصدی را انتخاب کنید که از محل زندگی خانواده شما به آنجا، پرواز بدون توقف به تعداد زیاد وجود داشته باشد.

مقصدی انتخاب کنید که بتوانید با ماشین به آنجا سفر کنید

شاید بد نباشد به جای انتخاب یک جزیره یا کشوری پرت و دورافتاده به عنوان مقصد سفر، مقصدی انتخاب کنید که بتوانید با ماشین به آنجا سفر کنید. حتی اگر رانندگی تا آنجا 12 الی 14 ساعت طول بکشد، باز هم نسبت به چند پرواز پشت سرهم به ناکجاآباد بهتر است و مسافران استرس کمتری نسبت به پول و مسائل اقتصادی آن خواهند داشت؛ در نتیجه، همه خشنود تر خواهند بود.

سبک های هر کدام از اعضای خانواده برای برنامه ریزی را در نظر بگیرید

باید به خاطر داشته باشید که برنامه هایی که هر کدام از اعضای خانواده برای سفر در سر می پرورانند با برنامه های دیگری فرق می نماید. شاید خانواده دل شان بخواهد یک نفر اداره امور را به دست بگیرد، برنامه ریزی کند و سهم هر کس از هزینه های سفر را حساب کند و در عین حال، یکی از اعضای جدیدالورود خانواده، برنامه ریزی برای تعطیلات را تجربه ای جمعی تر بداند. در این صورت، باید مطمئن شوید آن ها طوری احساس نمایند که آن ها هم در این فرایند نقش دارند؛ در غیر این صورت، حمایت و احتمالا، مشارکت کمتری از جانب آن ها دریافت خواهید کرد. شاید این موضوع را مانع مهمی بر سر راه تدارکات سفر بدانید؛ اما باید اطمینان حاصل کنید که سبک های متفاوت هر نفر برای برنامه ریزی باید رعایت گردد و این کار، گامی مهم است که از همان ابتدا باید در نظر گرفته گردد.

درباره بودجه افراد و میزان آسایش آن ها واقع گرا باشید

اگر شما خودتان مسافری جهاندیده و نترس هستید، پس با اینکه یک هفته را در اتاق های خوابگاه مانند هاستل ها بگذرانید مسئله ای نخواهید داشت. ولی شاید عمه هفتاد و چند ساله و عموی نخبه شما به محلی بهتر برای سکونت احتیاج دارند؛ یا مثلا پسرعمویی که دو کودک زیر چهار سال دارد و به تازگی خانه خریده است، شاید بودجه کافی برای اجاره یک تفرجگاه لوکس را نداشته باشد. پیدا کردن یک تفرجگاه قابل قبول برای همه، اقدامی در جهات برقراری توازن است و گاهی، انجام آن غیرممکن به نظر می رسد. به همین علت است که بعضی از خانواده ها دنبال ویلایی با 10 اتاق خواب می گردند.

پیش از رزرو هر گونه مکانی، از همه بپرسید که چه میزان بودجه برای این کار در نظر گرفته اند و همین رقم را به عنوان معیار خود برای یافتن یک محل سکونت ایده آل در فکر داشته باشید. شاید محلی را پیدا کنید که کمی از توان اقتصادی بعضی خارج باشد و باز هم بهتر است که این موضوع را با آن ها در نظر بگیرید. بعلاوه، باید گزینه های گران تر را هم که مورد پسند آن دسته از اعضای خانواده است که به قدم زدن در پاساژهای شیک عادت دارند، پیشنهاد بدهید.

پیش از رزرو خانه های بزرگ و پهناور، بیشتر و دقیق تر فکر کنید

ویلاهای ده خوابه با استخرهای رو باز و پاسیوهای چند صد متر مربعی در یک منطقه ویلایی اغوانماینده به نظر می رسد. اما اگر در توان اقتصادی خانواده نیست که هزینه کارگر برای آشپزی و امور نظافتی خانه را بپردازند، توزیع مسئولیت ها خود به تنهایی می تواند تعطیلات را به هرج ومرج بکشاند. تصور کنید که با 10 الی 15 نفر دیگر در یک خانه زندگی کنید. تهیه غذا برای این تعداد کار کوچکی نیست و معمولا به عهده کسی گذاشته می گردد که برای بار اول به میزان کافی آشپزی کردن بلد باشد؛ اما پس از دو روز کم کم آثار رنجش و ناراحتی در وی آشکار می گردد. شاید هم این اتفاق نیفتد و همه یک گوشه بنشینند و منتظر بمانند که کسی آغاز به آشپزی کند. همین امر برای انجام کارهای نظافتی، هم در آشپزخانه و هم در هر بخش دیگر خانه، صدق خواهد نمود.

برنامه های خواب و فعالیت های دیگر در خانه های بزرگ پیچیده تر از قبل خواهد بود. شاید افراد جوان تری در خانه باشند که لزومی نمی بینند ساعت 7 شب به رختخواب بروند. شاید هم یکی از آن اقوام سالمندی همراه شما باشد که در تمام طول زندگی خود، با این شعار زندگی نموده است: خوب نیست کاری به بعد از ساعت هشت شب موکول گردد. این دسته از افراد برنامه های خواب متفاوتی دارند و اگر جوان ترها ساعت 3 صبح به خانه برگردند و همه را از خواب بیدار نمایند، جنجال بزرگی به پا خواهد شد. نکته مهم آن است که شاید خانه در نگاه اول خوب به نظر برسد، اما در عمل، تبدیل به یک کابوس می گردد. اتاق ها و آپارتمان های کرایه ای را برای این گونه سفرها انتخاب کنید که هر کس بتواند در طول روز از بودن در کنار خانواده لذت ببرد و شب ها، به خلوت خصوصی خود برگردد.

به جای هتل، به هتل آپارتمان فکر کنید

هتل آپارتمان ها بهتر از هتل یا یک خانه بزرگ به نظر می رسد. هم به این خاطر که مسافران می توانند برنامه های شخصی خود را در اتاق های مختلف جلو ببرند و هم اینکه آن ها شامل برنامه ها و فعالیت هایی هستند که زحمت شما را برای برنامه ریزی کم می نماید. آن ها معمولا دارای آشپزخانه هستند و می توانید گاهی وقت ها شام را مانند خانه خودتان صرف کنید. وجود چند اتاق خواب در آن ها موجب ارزان تر بودن آن ها شده است. شاید خیلی ها دوست نداشته باشند یک اتاق مشترک با برادر و زن برادرشان در یک هتل داشته باشند. اما اجاره کردن یک هتل آپارتمان دو خوابه که معمولا هم قیمت با یک اتاق در هتل است، احساس بهتری به فرد می بخشد.

همه اطلاعات لازم درباره مراقبت از بچه ها را به دست بیاورید

فردی که فرزندی ندارد، هیچ اطلاعی هم از خم وچم فرزندداری ندارد. مراقبت از بچه ها در تعطیلات یکی از مهم ترین موضوعات است و هر هتل و تفرجگاهی حق انتخاب های متفاوتی در اختیار مسافران قرار می دهد. بعضی از آن ها خدماتی ارائه می دهند که قیمت آن برابر با کل قیمت اقامت شما در آن جا است. در بعضی از هتل ها و تفرجگاه ها، کلوب های بچه های وجود دارد که مشتریان می توانند بچه ها خود را در آنجا بگذارند و خودشان ساعاتی را به یاد روزهای پیش از تولد بچه ها، به سرگرمی بپردازند. بعضی هم چنین امکاناتی ندارند که به این معنی است که خانواده هایی که کودک دارند، با محدودیت هایی در برنامه ریزی های خود روبه رو خواهند بود.

درباره سرگرمیات متفاوت موردنظر همسفرها تحقیق کنید

هیچ چیزی به میزان این سوال و جواب های تکراری اول صبح، قدرت و سرعت تخریب تعطیلات خانوادگی را ندارد: من این کار را دوست ندارم، تو چه کار می کنی؟ بنابراین، مقصدی را انتخاب کنید که تا حد ممکن، هر نوع فعالیت متناسب با علایق متفاوت همسفرها را داشته باشد. شاید شما غواص ماهری باشید. شاید پسرعموی شما ترجیح بدهد دنبال رستوران های خوب بگردد. شاید پدر همسرتان دلش فقط یک استخر بزرگ و خوب بخواهد. صرف نظر از آنکه خانواده از چه چیزی لذت می برند، باید به علاقه های آن ها هم فکر کنید یا اینکه حداقل از آن ها خبر داشته باشید و محلی را پیدا کنید که تا حد ممکن، گزینه های موردپسند همه را داشته باشند.

برنامه ریزی برای یک گروه بزرگ و انتخاب فعالیت های مختلف، مانند ماهیگیری یا بازی گلف، به این خاطر چالش برانگیز خواهد بود که بودجه و میزان علاقه افراد فرق دارد. حتی اگر برنامه ریزی را به طور کامل به عهده شما گذاشته باشند، اما بهتر است برنامه ریزی برای فعالیت های گروهی را به افرادی بسپارید که بیشترین انگیزه را برای انجام کارهای گروهی دارند. هیچ کس را به انجام کاری که علاقه ای به آن ندارد، مجبور نکنید.

برای وعده های غذایی انفرادی و خانوادگی زمانی در نظر بگیرید

تکرار این نکته خوب است که آشپزی برای 15 الی 20 نفر کار سختی است؛ درست مانند تهیه صورت حساب برای 15 الی 20 نفر که همگی از خانواده های مختلف با بودجه های مختلف هستند. نکته محوری، جمع شدن دور هم در تعطیلات است. بنابراین باید علی رغم سردردهایی که این گونه دورهمی ها با خود به همراه می آورند، چند وعده غذایی جمعی را نیز در برنامه بگنجانید. این شعار را نباید فراموش کنید که هرچه ساده تر، بهتر.

قوانین را برای همه شرح بدهید

باید دو الی سه هفته پیش از سفر ایمیلی حاوی جزئیات کاملی که همه باید در مقصد از آن اطلاع داشته باشند، برای همه ارسال کنید. دستورالعمل خود برای شرح اطلاعات لازم آن است که این کار را طوری انجام بدهد گویی مشغول نوشتن آن برای جوان ترین فرد باسواد در خانواده هستید. شرح همه موارد به یک کودک هشت ساله تضمین می نماید که هیچ موضوعی برای هیچ کس فهم ناپذیر باقی نماند.

ایمیل مذکور باید شامل همه موارد، اعم از آدرس و شماره تلفن محل اقامت و ساعت صرف غذا و نحوه ترانسفر از فرودگاه باشد. آیا قرار است بیرون غذا بخورید؟ خوب، پس زمان و مکان و بودجه لازم را برای همه اعلام کنید. شرایط را برای افرادی که کودک دارند شرح بدهید. اطلاعات تماس محل های سرگرمیی موردعلاقه افراد را تهیه کنید. هر چه ابهام کمتری در این خصوص وجود داشته باشد، کمتر سردرگم خواهند شد و هر چه از زبان ساده تری برای آن بهره ببرید، دیگران بهتر همه چیز را خواهند فهمید.

نباید فراموش کنید که خوش بگذرانید! اما به میزان

تمام نکته ای که در جمله بالا نهفته است آن است که فرصتی چند روزه به دیگران ببخشید تا از مردمی که هیچ چاره ای جز مدارا با آن ها ندارند، فاصله بگیرند. پس بیشتر به آن اهمیت بدهید. هر روز اتفاق نمی افتد که با پدربزرگ و مادربزرگ خود عکس بگیرید و با عموزاده ها و عمه زاده هایی که از سرتاسر کشور در این نقطه گرد هم جمع آمده اند، چای بنوشید. پس تا زمانی که آنجا هستید کوشش خودتان را بکنید تا خوش بگذرانید. اما حد نگه دارید! خوش گذرانی بیش ازحد در مواردی می تواند به یک تراژدی ختم گردد. مسئولانه رفتار کنید.

منبع: کجارو / matadornetwork.com

به "نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل های مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم برای سفر خانوادگی با همسفرانی از نسل های مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید