837 نمونه دوپینگ از ورزشکاران طی یک سال گذشته، زوم روی فوتبال

به گزارش وبلاگ دانشجو، بخش مهمی از فعالیت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) به نمونه گیری از ورزشکاران مربوط می گردد، بر این اساس ماموران و افسران این ستاد در شرایط مسابقه، اردو یا خارج از آن اقدام به انجام این ماموریت خود می نمایند.

837 نمونه دوپینگ از ورزشکاران طی یک سال گذشته، زوم روی فوتبال

این مهم تعداد یک سال گذشته منجر به نمونه گیری از 837 ورزشکار شده است. البته با وجود برگزاری بازی های المپیک و اینکه انتظار می رفت رشته ها و ورزشکاران اعزامی به این بازی ها خیلی بیشتر از دیگر ورزشکاران در تیررس نمایندگان نادو باشند، فوتبالیست ها بیشترین آمار این تعداد نمونه گیری را به خود اختصاص داده اند.

زوم روی فوتبال

837 نمونه گیری اجرا شده از 26 رشته است. در این میان فوتبال با تعداد 211 نمونه در راس دیگر رشته ها قرار گرفته است. وزنه برداری، دوچرخه سواری و کشتی به ترتیب با 107، 66 و 64 نمونه در رده های بعدی قرار دارند. دوومیدانی کاران هم در یک سال گذشته 62 بار تست دوپینگ داده اند.

شرایط 26 رشته فعال در ورزش ایران از حیث نمونه گیری در یک سال گذشته به این توضیح است:

بوکس (10 نمونه)، تنیس (8 نمونه)، دوچرخه سواری (66 نمونه)، شمشیربازی (9 نمونه)، فوتبال (211 نمونه)، قایقرانی (30 نمونه)، کاراته (13 نمونه)، کشتی (64 نمونه)، هندبال (14 نمونه)، والیبال (33 نمونه)، وزنه برداری (107 نمونه)، دوومیدانی (62 نمونه)، بسکتبال (31 نمونه)، سه گانه (18 نمونه)، پرورش اندام (16 نمونه)، جانبازان (53 نمونه)، تیراندازی (20 نمونه)، تکواندو (30 نمونه)، شنا (6 نمونه)، تیروکمان (یک نمونه)، بدمینتون (یک نمونه)، تنیس روی میز (یک نمونه)، کوراش (5 نمونه)، ووشو (5 نمونه)، اسکیت (12 نمونه)، ناشنوایان (11 نمونه)

شرایط پرونده ورزشکاران متخلف و صدور حکم محرومیت برای 14 نفر

از مجموع نمونه گیری هایی که جهت آنالیز و آنالیز نتیجه به آزمایشگاه کلن یا دوحه ارسال شدند، نتیجه 18 نمونه مثبت اعلام شده است و به همین علت برای آنها در ستاد ملی مبارزه با دوپینگ پرونده تشکیل شده است. این پرونده برای دو ورزشکار دیگر به علت امتناع از نمونه گیری و یک نفر هم به علت نقض محرومیت تشکیل شده است.

در مجموع اینکه تا به امروز نادو ایران حکم مربوط به 14 ورزشکار دوپینگی یا متخلف را به این توضیح اعلام شده است:

* مهرداد زندقوچه (بدنسازی- امتناع از نمونه گیری- محرومیت برای مدت 4 سال)

* زهرا صفری (تیراندازی- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 3 ماه)

* سجاد محمدیان (دومیدانی جانبازان- مصرف ماده ممنوعه- توبیخ کتبی)

* حمیدرضا سقایی (مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 4 سال)

* شاهین مظلوم (والیبال - مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 3 ماه)

* مهدی محمدی (دوومیدانی- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 4 سال)

* محسن جهانبانی (بدنسازی- امتناع از نمونه گیری-محرومیت برای مدت 4 سال)

* بهنام مهدی زاده (کشتی-مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 4 سال)

* مهناز امینی (دوومیدانی جانبازان - مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 4 سال)

* حسین رزمیان (پاورلیفتینگ- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 4 اسل)

* یلدا ولی نژاد (تکواندو-مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت دو سال)

* نوید سلیم پور (سه گانه - مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت سه سال)

* فاطمه میریان (سه گانه- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 3 سال)

* ورزشکار دوپینگی (دوومیدانی- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت 2 سال)

فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در مصاحبه با وبلاگ دانشجو با تایید حکم صادر شده برای 14 ورزشکار دوپینگی گفت: البته تا به امروز حکم محرومیت دو ورزشکار والیبال و تیراندازی به سرانجام رسیده اما محرومیت دیگر دوپینگی ها کماکان ادامه دارد.

وی توضیح داد: حکم دو ورزشکار متخلف دیگر تا 15 دی ماه نهایی می گردد. در خصوص 4 ورزشکار متخلف دیگر هم کماکان مراحل آنالیز ادامه دارد. ضمن اینکه در این میان یکی از بازیکنان رشته فوتبال هم از صدور حکم تبرئه شد. پ

شارکی بعلاوه در خصوص مقدار بالای نمونه گیری از بازیکنان فوتبال گفت: فوتبال به علت گستردگی حجم زیادی از فعالیت های نادو را به خود اختصاص می دهد. لیگ برتر، دسته اول، فینال دسته دوم و سوم جزو مسابقات باشگاهی فوتبال هستند که از شرکت نمایندگان آن نمونه گیری می گردد.

تاکید بر جریمه نقدی برای بازیکنان متخلف

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ بعلاوه بر جریمه نقدی برای بازیکنان متخلف تاکید نمود و گفت: تا پیش از ورزشکارانی که تست آنها مثبت اعلام می شد یا به نوعی متخلف شناخته می شدند فقط با حکم محرومیت روبرو می شدند اما طبق مصوبه شورای مرکزی نادو، از این پس این دسته ورزشکاران جریمه نقدی هم خواهند شد.

وی توضیح داد: مقدار جریمه نقدی به مدت زمان محرومیت آنها بستگی دارد. ورزشکارانی که 4 سال محروم شوند باید 50 میلیون تومان به عنوان جریمه به حساب فدراسیون پزشکی ورزشی واریز نمایند. این مبلغ برای ورزشکارانی که با محرومیت دو ساله روبرو می شوند 25 میلیون تومان است. حداقل جریمه نقدی هم 5 میلیون تومان است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "837 نمونه دوپینگ از ورزشکاران طی یک سال گذشته، زوم روی فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "837 نمونه دوپینگ از ورزشکاران طی یک سال گذشته، زوم روی فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید