به گفته ناسا قدرت آتشفشان تونگا صدها برابر بیشتر از بمب اتمی هیروشیما گزارش شده است

به گزارش وبلاگ دانشجو به نقل از euronews دانشمندان ناسا می گویند قدرت انفجار در آتشفشانی که در 15 ژانویه در یکی از جزایر تونگا فوران کرد، بسیار بیشتر از قدرت بمب اتمی شهر هیروشیمای ژاپن در جنگ جهانی دوم بود.

به گفته ناسا قدرت آتشفشان تونگا صدها برابر بیشتر از بمب اتمی هیروشیما گزارش شده است

بازماندگان این فاجعه نیز در توصیف شوک حاصل از لحظه فوران گفتند که این شوک مغز آنها را تکان داده است.

مجمع الجزایر تونگا در شرق استرالیا واقع شده است و متشکل از 170 جزیره کوچک است که حادثه روز 15 ژانویه در یکی از جزایر آتشفشانی آن به نام هونگا تونگا روی داد. با فوران این آتشفشان و در اثر پرتاب خاکستر و بخار آب از دهانه آن که در زیر سطح اقیانوس قرار داشت، همه چیز در جزیره ویران شد.

بنا بر گزارش مرکز رصد تحولات زمین در سازمان ملی هوانوردی و فضای ایالات متحده، با شروع انفجارها قارچی از دود به ارتفاع 40 کیلومتر در دهانه آتشفشان شکل گرفته و صدای انفجار حدود 9 هزار کیلومتر دورتر در آلاسکا واقع در خاک ایالات متحده شنیده شده و شدت انفجار نیز باعث ایجاد سونامی شده است.

به گفته دانشمندان ناسا، این فوران چند صد برابر قوی تر از قدرت بمب اتمی بوده که ایالات متحده در اوت 1945 میلادی بر بالای شهر هیروشیما رها کرد و تخمین زده می گردد که حدود 15 کیلوتن تی ان تی قدرت داشت.

با فوران آتشفشان هونگا تونگا، این کشور کوچک پادشاهی با حدود 100 نفر جمعیت را لایه ای از خاکستر سمی پوشاند. آب های آشامیدنی نیز آلوده شدند، محصولات کشاورزی از بین رفتند و دست کم دو روستا کاملاً نابود شدند.

پس از این واقعه نیروهای دفاعی ژاپن، نیوزلند و استرالیا با حفظ پروتکل های سختگیرانه کووید19، ارسال یاری های اضطراری از جمله آب به این جزیره را شروع کردند.

منبع: خبرکانادا

به "به گفته ناسا قدرت آتشفشان تونگا صدها برابر بیشتر از بمب اتمی هیروشیما گزارش شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به گفته ناسا قدرت آتشفشان تونگا صدها برابر بیشتر از بمب اتمی هیروشیما گزارش شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید