هشدار پاشینیان نسبت به حمله باکو به ارمنستان

به گزارش وبلاگ دانشجو، ایسنا نوشت: نخست وزیر ارمنستان در ملاقات با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس آلمان نسبت به تشدید اوضاع در مرزهای کشورش با جمهوری آذربایجان هشدار داد و گفت که باکو در حال آمادگی برای حمله گسترده به ارمنستان است.

هشدار پاشینیان نسبت به حمله باکو به ارمنستان

به گزارش آرمن پرس، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در این ملاقات گفت: به علت مسدود شدن مداوم کریدور لاچین به وسیله جمهوری آذربایجان، اوضاع همچنان متشنج است. متاسفانه با وجود تصمیم دیوان بین المللی دادگستری، آذربایجان هنوز کریدور لاچین را باز نکرده است. توجه شما را به این نکته جلب می کنم که تصمیم دیوان بین المللی دادگستری دارای قوت قانونی لازم الاجرا است. من فکر می کنم این شرایطی است که باید در سطح بین المللی مورد بحث قرار گیرد، زیرا غیرقابل قبول است که تصمیم دیوان بین المللی دادگستری را بدون واکنش رها کنیم، به ویژه زمانی که بحران انسانی در قره باغ کوهستانی ادامه دارد و واکنش بین المللی وجود دارد.

پاشینیان گفت: بیش از 80 روز است که کریدور لاچین بسته شده است و آذربایجان در این مدت اصرار داشت که کریدور لاچین بسته نیست، باز است. تصمیم دیوان بین المللی دادگستری برای روشن شدن این موضوع بسیار مهم است،

وی تاکید نمود: من فکر می کنم باید با هم کار کنیم تا از تشدید اوضاع جلوگیری کنیم. اما مهمترین سوال این است که چرا آذربایجان این کار را می نماید. ما مطمئن هستیم که هدف آذربایجان انجام پاکسازی قومی در قره باغ کوهستانی و پاکسازی ارامنه از قره باغ کوهستانی است. من فکر می کنم آخرین اظهارات رئیس جمهور آذربایجان (الهام) علی اف این را ثابت می نماید، زیرا علی اف گفت که کریدور لاچین برای ارمنی هایی که می خواهند قره باغ را ترک نمایند باز است، که فکر می کنم به طور اتوماتیک به این معنی است که کریدور لاچین برای ارمنی هایی که در قره باغ کوهستانی زندگی می نمایند، بسته شده است.

پاشینیان گفت: نگرانی هایی وجود دارد که این تازه شروع تشدید تنش در قره باغ کوهستانی، شاید در امتداد مرز ارمنستان و آذربایجان نیز باشد، زیرا آذربایجان همچنان به بیان افکار تهاجمی و لفاظی های تهاجمی خود ادامه می دهد.

وی گفت: در پراگ به توافقی رسیدیم که بر اساس آن ارمنستان و آذربایجان تمامیت ارضی و حاکمیت یکدیگر را بر اساس اعلامیه آلماتی در سال 1991 به رسمیت می شناسند، در ضمنً در پراگ نیز به توافق رسیدیم که روند تحدید حدود مرز بین ارمنستان و آذربایجان بر اساس همان اعلامیه آلماتی باشد.

پاشینیان اضافه نمود: اما پس از آن رئیس جمهور آذربایجان اظهار داشت که تحدید حدود باید بر اساس نقشه های تاریخی باشد. شاید ابتکار نو رئیس جمهور آذربایجان بتواند این شرایط را روشن کند، زیرا اخیراً شاهد ارائه ابتکار موسوم به آذربایجان غربی بودیم و کل ایده این ابتکار این است که کل خاک جمهوری ارمنستان متعلق به آذربایجان و مرکز ارمنستان یکی از شهرهای آذربایجان است! ارزیابی ما این است که همه اینها، مسدود کردن کریدور لاچین، ابتکار موسوم به آذربایجان غربی، آمادگی برای تجاوز گسترده به ارمنستان است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "هشدار پاشینیان نسبت به حمله باکو به ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پاشینیان نسبت به حمله باکو به ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید